Ana Sayfa | Haberler | Sektörel | Lastik Bakımı
Özel Fırça İle Lastik Temizleniyor

LASTİK BAKIMI

Lastik Bakımı

Lastiklerinize ne kadar iyi bakıyorsunuz ? Onları uygun şekilde şişiriyor musun ? Aşınmış olup olmadığını kontrol eder misiniz ? Temel lastik bakımı ve güvenlik ve yakıt tüketimi üzerindeki etkileri hakkında ne biliyorsunuz ?

 Lastiklerinize dikkat ederek güvende kalın.

Güvenliğinizi ve para tasarrufu yapmayı önemsiyorsanız, lastiklerin aracınızın performansını nasıl etkilediğini anlamak önemlidir. Kötü lastik bakımı – lastikleriniz de yeterli hava bulunmadığından ve diğer bakım gereklilikleri yanında lastiklerinizi döndürmeyi başaramazsanız – patlak lastiklere, patlamaya veya lastikten lastik sırtına neden olabilir. 2017 yılında, lastik çarpmalarında yolda toplam 738 kişi hayatını kaybetti.

Lastiklerinize dikkat ederek paradan tasarruf edin

Lastiklerinizi uygun şekilde şişirmek, galon başına yakıt başına 11 kuruş kadar tasarruf etmenizi sağlar. Ancak, tüketicilerin sadece yüzde 19’u lastiklerini doğru şekilde şişiriyor. Yani, beş tüketiciden dördü şişirilmiş lastiklerden dolayı para harcıyor! Dönme, denge ve hizalama gibi ek uygun lastik bakımı, lastiklerinizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilir ve bu da size para kazandırır. Aslında, uygun şekilde şişirilmiş lastikler, bir lastiğin ortalama ömrünü 4.700 mil kadar uzatabilir.

Aşağıdaki sorular ve cevaplar, lastik yaşlanmasını, lastiklerinizin kullanım ömrünü nasıl uzatacağınızı ve lastiklerinizi ne zaman değiştireceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Lastik yaşlanması nedir?

Lastik yaşlanması, bir lastikteki lastik ve diğer bileşenler, servis, saklama ve çevre koşulları nedeniyle zaman içinde değiştiğinde meydana gelir.

Risk altında mıyım?

Çoğumuz araçlarımızı lastiklerin aşınmasına izin verecek kadar sürüyoruz ve yaşlanmadan önce lastiklerimizi değiştiriyoruz. Ancak, eğlence araçları, 15 yolcu vagonu, toplayıcı araba, düzenli olarak kullanmadığınız diğer araçlara sahipseniz veya kullanıyorsanız veya yıllık kilometreniz düşükse, risk altında olabilirsiniz.

Seyrek kullanımın yanı sıra, güneş ışığına ve ılıman iklime maruz kalma, düşük depolama ve kötü bakım, lastik yaşlanmasına da katkıda bulunur. Lastik yaşlanması, Sun Belt eyaletlerinin güney bölgelerinde daha büyük bir endişe kaynağıdır.

Ne yapabilirim ?

Lastiklerin yaşlanmasını sadece lastiklerinize bakarak tespit edemezsiniz. Ancak, lastiklerinizin kullanım ömrünü uzatmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Lastik Basıncı İzleme Sistemleri göstergesi tekrarlı lastik şişirme basıncı, lastik sırtı ve lastik hasarlarına, yinelenen lastik dönüşüne ve dengeleme ve hizalama hizmetlerine odaklanarak aylık bakım denetimleri yapın.

Arabanızda bir Lastik Basıncı İzleme Sistemi (TPMS) varsa, buna dikkat edin! 2008 yılı veya daha yeni olan tüm binek araçlar, hafif kamyonlar ve minibüsler bu özelliğe sahiptir. Kontrol paneliniz de TPMS sembolü yanıyorsa, en az bir lastiğin zaten önemli derecede şişirilmiş olduğu anlamına gelir – derhal harekete geçmelisiniz.

Lastiklerimi değiştirmeli miyim?

~ Lastik sırtını ölçmek için kullanılan bir kuruşun fotoğrafı bir lastik testi, bir lastik dişinin kuruş testi, fiziksel hasar işaretleri (kesikler, çatlaklar, şişkinlikler, vb. veya düşük enflasyon veya aşırı yüklenme nedeniyle düzensiz aşınma veya diğer hasar belirtileri. Tüketicilerin sadece lastiklerinin görsel durumunun değil aynı zamanda performanslarındaki değişikliklerin de farkında olmaları şiddetle tavsiye edilir.

~ Uygun lastik hava basıncı, ses veya titreşimin sağlanamaması gibi herhangi bir lastik performans sorununu fark ederseniz, bir lastik servis uzmanına danışın. Lastikler yaşlandıkça başarısızlığa daha yatkındır. Bazı araç ve lastik üreticileri, lastik dişlilerinden bağımsız olarak altı ila 10 yaşındaki lastikleri değiştirmeyi öneriyorlar.

~ DOT Lastik Tanım Numaranızın (TIN) yan duvarına bakarak lastiğinizin kaç yaşında olduğunu belirleyebilirsiniz. TIN’ in son dört basamağı, lastiğin yapıldığı haftayı ve yılı gösterir. TIN 0308 okursa, 2008’in üçüncü haftasında yapıldı. Lastiğin her iki tarafına bakın. TIN her iki tarafta da olmayabilir.

Yedek Parçaları Korumak

Tüm araçlardaki yedek lastikler eskimeye yatkındır çünkü nadiren değiştirilir. Lastiklerin zaman içinde bozulduğunu göz önünde bulundurarak NHTSA, aracınız bir tam boy yedek lastikle donatılmışsa, lastik patlaması gibi acil durumlar dışında, aşınmış lastiklerin yerine kullanılmayacağını önerir.

Galeri


(*) Ayrıntılı bilgi almak ve tüm teknik sorularınız için lütfen 0536 789 17 54 nolu telefonu arayın ya da iletişim formu üzerinden bilgilerinizi bırakın. Sırdaş Jant Lastik temsilcilerimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecekler.

Ağustos 13, 2019
SEKTÖREL